تخم مرغ 

تخم مرغ یکی از مواد غذایی ای است که سوپر غذا شاید بهترین معرف آن باشد.، دارای ویتامین هایی است که در غذاهای مدرن و امروزی وجود ندارد.

فواید تخم مرغ :

مقوی و مغذی. تخم مرغ  با ارزش ترین و مقوی ترین مواد غذایی موجود بر روی کره زمین می باشد. تخم مرغ تمام مواد و املاح مورد نیاز برای تبدیل یک سلول ساده به یک جوجه را دارا می باشد. یک تخم مرغ پخته ساده شامل : ویتامین A  ، ویتامین B5 ، B12 ، فسفر و سلنیوم است . همچنین در مقادیر اندک ، شامل ویتامین D  ، E  ، K ، B6 ،کلسیم و زینک  می باشد. یک تخم مرغ کامل متوسط حدود 77 کالری ، 6 گرم پروتئین و 5 گرم چربی دارد.

تخم مرغ دارای کلسترول بالایی است ولی به یاد داشته باشید که کلسترولی که از طریق غذا وارد بدن می شود ،صرفا باعث افزایش کلسترول خون نمی شود.

باعث بالا رفتن HDL ( کلسترول خوب ) می شود . افرادی که دارای HDL  بالایی هستند ، معمولا کمتر دچار حملات قلبی می شوند ، خوردن تخم مرغ ، بهترین روش برای افزایش HDL  خون می باشد. در یک تحقیق ، به این نتیجه رسیده شد که خوردن دو عدد تخم مرغ در یک روز ، به مدت 6 هفته ، میزان HDL  خون را تا 10 درصد افزایش می دهد.

تخم مرغ دارای کولین می باشد ، ماده غذایی بسیار مفیدی که اکثر مردم به اندازه کافی درسافت نمی کنند.کولین در واقع ترکیبی از ویتامین های گروه B ، مثل فولیک و ریبوفلاوین است که به ساخت غشای سلولی کمک می کند. یک تخم مرغ کامل منبع عالی کولین می باشد چیزی در حدود 100 میلی گرم کولین.

تخم مرغ حاوی لوتئین و زاگزانتین می باشد که فواید چشمگیری برای چشم ها دارد.

  • لوتئین نوعی آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی در چشم وجود دارد و کمبود آن باعث از بین رفتن شبکیه و عدسی چشم می شود.
  • تخم مرغ های غنی شده با امگا 3 ، باعث کاهش تری گلیسیرید می باشد. تمام تخم مرغ ها به اندازه یکسان دارای ویتامین و املاح نمی باشند ، بلکه بسته به نوع غذایی که مرغ ها می خوردن ارزش غذایی تخم مرغها فرق می کند.

مطالعات نشان می دهند که خوردن 5 عدد تخم مرغ غنی شده با امگا 3 در هفته ، به مدت 3 هفته ، باعث کاهش میزان قابل توجهی تری گلیسرید می باشد که این ماده به تنهایی یکی از عوامل ایجاد کننده سکته های قلبی است.

خوردن تخم مرغ باعث احساس سیری به مدت طولانی تر می شود ، در نتیجه کالری کمتری وارد بدن شده و باعث کاهش وزن می شود.

تخم مرغ