خواص بادام

خواص بادام

دانه های گیاه پرونوس دولیس ( Punus Duleis  ) که در زبان عامیانه بادام نامیده می شوند ، نخستین بار در خاورمیانه کشت شده و امروزه ایلات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده بادام در سراسر جهان می باشد.

بادام هایی که در مغازه ها به فروش می رسند ، معمولا از پوسته سفت جدا شده و در دو حالت خام و تفت داده شده ، موجود می باشند.

موارد مصرف بادام به صورت شیر بادام ، روغن بادام ، کره بادام ، آرد بادام و مارمالاد بادام است.

ارزش غذایی بادام بسیار زیاد است ، هر 28 گرم بادام حاوی :

5/3 گرم فیبر ، 6 گرم پرونئین ، 14 گرم چربی ، ویتامین E  به اندازه 37 درصد نیاز روزانه ، منگنز 32 درصد نیاز روزانه ، منیزیم 20 درصد نیاز روزانه می باشد.

بادام سرشار از آنتی اکسیدان می باشد .آنتی اکسیدان از بروز بسیاری از بیماری های صعب العلاج همچون سرطان و التهابات مفصلی جلوگیری می کند.بیشترین مقدار خاصیت آنتی اکسیدانی بادام در پوست قهوه ای رنگ آن تجمع یافته است.

بادام حاوی مقادیر زیادی ویتامین E  بوده ، ویتامین E  جزء ویتامین های قابل حل در چربی می باشد، هر گرم بادام حاوی 37 درصد نیاز روزانه برای ویتامین ای است. مصرف بیشتر بادام ، از ابتلا به حملات قلبی ، سرطان و آلزایمر جلوگیری می کند.

بادام باعث متعادل ساختن میزان قندخون شده ، تمام دانه های آجیل کربوهیدرات کمی دارند ولی دارای چربی و فیبر مفید می باشند ، که این امر باعث شده تا گزینه مناسبی برای افراد دارای دیابت باشند. مزیت دیگر بادام، دارا بودن مقدار زیادی منیزیم است.منیزیم ماده معدنهی ای است که در بیش از 300 نوع عملکرد بدن دخیل بوده که یکی از آنها کنترل میزان قند خون می باشد.

مقدار نیاز مصرف روزانه منیزیم 310 تا 420 میلی گرم است که 56 گرم بادام نصف این مقدار را تأمین می کند. جالب است بدانید که 25 تا 38 درصد افراد دارای دیابت 2 از کمبود منیزیم رنج می برند . تأمین این کمبود بالطبع سطح میزان قندخون را متعادل ساخته و عملکرد انسولین را بهبود می بخشد.

مصرف منظم بادام باعث کاهش میزان کلسترول بد یا همان LDL  می شود. همچنین خوردن بادام باعث احساس سیری در فرد شده و در نتیجه فرد کمتر به سمت مصرف میان وعده ها و تنقلات می رود.بادام از لحاظ داشتن کربوهیدرات بسیار کم کالری بوده و در عوض حاوی مقادیر زیادی از پروتئین و فیبر می باشد . میدانیم که پروتئین و فیبر باعث افزایش احساس سیری می شوند،پس در کاهش وزن نیز مؤثر خواهد بود. شب ها قبل از خواب 7 عدد بادام خام میل کنید تا در مدت کوتاهی شاهد کاهش چربی های دور شکم شوید.

خواص بادام
© کپی رایت - شرکت صنعتی داداش برادر (شونیز)