پکتین

پکتین

در تولید بسیاری از مواد غذایی ای که دارای نگهدارنده هستند ، همچون مرباها و ژله ها ، از پکتین استفاده می شود.بدن این ماده ، حالت نیمه مایع نیمه جامد و لغزنده مرباها و ژله ها شکل نمی گیرد. پس یک ماده ضروری است.

فرمول پکتین

پکتین ، نشاسته ای به نام هتروپلی ساکارید است که به طور طبیعی در دیواره میوه ها و سبزیجات وجود دارد. در واقع به واسطه وجود پکتین ، بافت آن ها شکل می گیرد .زمانی که پکتین در معرض حرارت قرار گیرد و با اسیدو شکر ترکیب شود ، حالت ژله مانندی به خود می گیرد. بر خلاف ژلاتین که از برخی قسمتهای بدن حیوانات به دست می آید، پکتین از میوه ها گرفته شده، میوه هایی مثل سیب و بِه حاوی مقدار زیادی پکتین می باشند ، به همین دلیل دارای بافتی سفت و سخت هستند.

پوست ، دانه ها و غشای مرکبات نیز به مقدار زیادی پکتین دارند، به همین دلیل ست که در ساخت مارمالاد ها از مرکبات استفاده می شود.

میوه های رسیده هم در مقادیر کم دارای پکتین می باشند ، تصور کنید از توت فرنگی و دیگر توت ها مربا یا ژله درست کنید ، برای این کار هم ساعتهای طولانی می بایست آن ها را بپذید و هم برای تبدیل به حالت ژله ای به مقدار فراوان شکر نیاز است، پس چنانچه قصد دارید از این میوه ها مارمالاد درست کنید  ، عاقلانه است که به جای افزودن مقادیر فراوان شکر ، اندکی پکتین اضافه نمایید. برای دانستن این نکته که میوه شما چه میزان پکتین دارد ، یک قاشق غذاخوری الکل غلات و یک قاشق غذاخوری آب میوه را باهم مخلوط کنید ، اگر فورا سفت شد ، پس میوه حاوی مقدار زیادی پکتین می باشد ، اگر نسبتا سفت شد، آن میوه در حد متوسط پکتین دارد و چنانچه  هیچ تغییری نکرد، خیلی کم پکتین دارد.

پکتین

© کپی رایت - شرکت صنعتی داداش برادر (شونیز)