افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن به کمک 10 روش طبیعی و مؤثر :

کسانی که خواستار کاهش وزن سریع ، روشهای افزایش سوخت و ساز بدن و غذاهایی که باعث چربی سوزی می شوند ، هستند ، لطفا تا آخر این مقاله همراه من باشید.

وقتی این مواد غذایی ، چای ها و راههای افزایش متابولیسم را بشناسید ، قطعا همه آن ها را وارد رژیم غذایی تان خواهید کرد.

بفرمایید تمام آنچه را که برای چربی سوزی و بالطبع کاهش وزن مؤثرند ، تصمیم با خودتان است که کدام را انتخاب کنید . 🙂

نکته مهم :

در این مقاله راههای افزایش متابولیسم را توضیح می دهیم ولی چنانچه به هرکدام از این مواد آلرژی دارید یا هرگونه بیماری و یا پرهیز غذایی دارید ، لطفا قبل از مصرف با پزشکتان مشورت کنید.

دارچین

خب از مهم ترین و مؤثرترین مواد افزایش دهنده متابولیسم ، یعنی دارچین شروع می کنیم ، دارچین علاوه بر این که کاهش ناگهانی قندخون و به دنبال آن ایجاد احساس سیری را کنترل می کند ، در عین حال گرمای بدن و متابولیسم را افزایش می دهد.

به خصوص در حین عملیات هضم غذا ، باتوجه به خصوصیات حرارتی که دارد ، غذا را سریعتر هضم کرده و به کاهش وزن کمک می کند.

فلفل تند

فلفل تند به سبب وجود ماده ای به نام کاپسایسین که عامل تندی فلفل می باشد ، از اساتید افزایش متابولیسم بدن می باشد. چنانچه پرهیز غذایی در مورد استفاده از فلفل تند ندارید ، و همچنین نسبت به این ماده آلرژی ندارید ، با اضافه کردن این ماده به رژیم غذایی  خود ، متابولیسم بدنتان را تا 20 درصد افزایش خواهید داد.

چای سبز

کسانی که رژیم غذایی دارند ، چای سبز را کنار نمی گذارند و البته که بسیار ترجیح درستی انجام می دهند ، از بابت وجود آنتی اکسیدان بسیار غنی می باشد ، در افزایش متابولیسم هم یک استاد به تمام معنا است. برگهای خشک شده ی چای سبز سبز را از عطاری ها و یا سوپر مارکتها به راحتی می توانید تهیه کنید ، در مورد نحوه دم کردن چای سبز هم اینکه ، برگها را داخل آبی که جوشیده و از روی حرارت برداشته اید ، بیندازید و با دستمال یا حوله ای روی قوری را بپوشانید و 8 الی 10 دقیقه صبر کنید تا خوب دم کند. چنانچه مایل باشید ، می توانید داخل قوری چند چوب دارچین که دیگر عامل افزایش متابولیسم است ، بیندازید.

قهوه

در واقع همه میدانیم که نقش قهوه در عملکرد سیستم گوارشی و حرکت روده ها بسیار مؤثر است و نمی توان از قهوه چشم پوشی کرد . روزی 1 فنجان قهوه ی بدون شکر باعث افزایش 10 الی 15 درصدی متابولیسم می شود.

قهوه ای که توسط دارچین ، عسل و روغن نارگیل طعم دار شده است

همان طور که گفتیم ، دارچین از اساتید افزایش متابولیسم است. چنانچه عسل و روغن نارگیل که فوایدشان را با شمردن نمی توانیم بشماریم ، اضافه شود ، یک معجون فوق العاده به دست می آید و در صورتیکه صبحها از این مخلوط یک قاشق داخل قهوه تان اضافه کنید ، متابولیسمتان به طور چشمگیری افزایش می یابد.

طرز تهیه :

1 قاشق چایخوری دارچین

170 میلی لیتر روغن نارگیل

4-5 قاشق غذاخوری عسل

مواد را داخل ظرف شیشه ای ریخته و داخل یخچال قرار دهید . روزی 1-2 قاشق چایخوری داخل قهوه ریخته و میل نمایید. هم بسیار خوش طعم بوده و هم در کاهش وزن مؤثر می باشد. بعد از اینکه کل شیشه تمام شد ، به مدت 1 هفته فاصله بدهید و بعد دوباره این معجون را تهیه کنید.

مخلوط سرکه سیب ، عسل و میخک

این مواد معمولا در همه خانه ها موجود می باشند ، طرز تهیه چای :

1 قاشق مربا خوری عسل و 2 عدد گل میخک و 1 لیوان آب جوشیده شده . تمام مواد را داخل آبی که از قبل جوشیده و داغ است بریزید و مخلوط کنید ، حدود 5 دقیقه صبر کنید. به مدت 1 ماه هرروز می توانید بنوشید ، بعد، 1 هفته فاصله دهید و دوباره ادامه بدید.

چای یربا ماته ( Yerba mate )

بیشتر در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گیرد. و اکنون در ایران هم موجود می باشد. درست مثل قهوه حاوی مقدار زیادی کافئین بوده و به علاوه از بابت ویتامین ها و املاح معدنی بسیار غنی است. برگهای این چای از درختی به نام یربا ماته کنده می شوند.

ماست :

اگرچه شاید عجیب به نظر برسد ولی اکثر لبنیات و همچنین خود شیر در افزایش متابولیسم نقش به سزایی دارند. به خصوص ماست های طبیعی که کاوی ماده ای به نام کونژوگه لینوئیک اسید است ، که باعث افزایش متابولیسم به صورت چشمگیری می شود. عللاوه بر این ، ماسیت دارای خاصیتی است که به مدت طولانی باعث ایجاد احساس سیری می شود.

تمام میوه های نارنجی علی الخصوص گریپ فروت

گریپ فروت و تمام میوه هایی که در این گروه جای دارند ،همگی باعث افزایش متابولیسم می شوند ، به سبب وجود ویتامین C  ، حاوی آنتی اکسیدان به مقدار زیاد هستند و این امر ، جریان خون را تسریع می کند و در نتیجه سوخت و ساز بدن افزایش می یابد.

ورزش

در مورد خوراکی ها و نوشیدنی های افزاینده متابولیسم بدن صحبت کردیم ، البته که یکی از مؤثرترین روشهای افزایش سوخت و ساز بدن ، ورزش کردن  است. بهترین و مؤثرترین ورزش، پیاده روی است که تمام ماهیچه هارا درگیر کرده و در طولانی مدت تأثیر فوق العاده ای بر کاهش وزن دارد.

منبع