بوی بد دهان

تا حالا فکر کرده اید که چی میتونه بدتر و زننده تر از گیر کردن اسفناج سالادی که ظهر همراه ناهار خورده اید، لا به لای دندانهایتان باشد؟ بوی بد دهان. 30-25 درصد جمعیت جهان از بوی بد دهان رنج می برند. پوسیدگی های دندانی ، بیماری های لثه ، برفک روی زبان ، مهم ترین عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان می باشند . صدها باکتری داخل دهان ما زندگی می کنند ، که بعضی از آنها که روی زبان یا زیر لثه ها هستند، بویی شبیه بوی گوگرد تولید می کنند.

عوامل دیگری مانند سوء تغذیه ، دیابت و دهان خشک هم می توانند در بوی دهان دخیل باشند.

عفونت هایی مثل گلو درد ، سرفه، سینوزیت یا بیماری های روده مثل سوزش سر معده ، زخم معده و عدم تحمل لاکتوز هم باعث بوی دهان می شوند.

بوی دهان ممکن است مقطعی باشد ، غذاهایی مثل سیر ، پیاز ، قهوه و الکل به طور موقتی باعث بوی دهان می شوند. همچنین افراد سیگاری دائما دارای دهانی بد بو هستند.

چندین روش برای از بین بردن بوی دهان را معرفی می کنیم :
 1. چنانچه دندان مصنوعی دارید ، شبها در آورید تا از شر باکتری هایی که از غذاها و نوشیدنی ها تولید می شوند در امان بمانید.
 2. به مقدار فراوان آب بنوشید و صبحها با آب غرغره کنید.
 3. بعد از هر وعده غذایی دندانهایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 4. هر 3-2 ماه یکبار مسواکتان را عوض کنید.
 5. برای جرم گیری دندانهایتان ، زمان های مشخصی از قبل تعیین کنید.
 6. هرروز صبح زبانتان را با مسواک مخصوص زبان تمیز کنید.
 7. یک مشت پر، میخک یا دانه های رازیانه یا هل بجویید، خاصیت ضدعفونی کنندگی این دانه ها ، باکتری های مولد بوی دهان را از بین می برد.
 8. تکه ای لیمو یا پرتقال بجویید، اسید سیتریک موجود در این میوه ها ، باکتری های روی دندان ها را از بین برده ، در نتیجه بوی بد دهان دوام نخواهد داشت.
 9. شاخه ای جعفری ، ریحان ، نعناع یا گشنیز بجویید ، کلروفیل موجود در این گیاهان بوی بد دهان را خنثی می کنند.
 10. به مدت 30 ثانیه از دهان شویه استفاده کنید.
 11. محلول آب و نمک ( آب ولرم) ، باعث از بین رفتن بوی دهان می شود ، چون نمک خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.این عمل باعث کم شدن محیط قلیایی که مناسب رشد باکتری ها هستند ، می شود.
 12. زینک :

بیش از 300 سلوا در بدن،برای عملکرد بهتر که در بین آنها DNA  هم هست، از زینک استفاده می کنند.مطالعات زیادی نشان می دهند که مصرف زینک باعث از بین رفتن بوی بد دهان می شود ، می توانید از دهانشویه زینک یا آدامس های حاوی زینک استفاده کنید.

 1. جویدن آدامس هایی با اسانس دارچین.

دارچین خاصیت ضدباکتری دارد، همچنین کسانیکه مشکل هاضمه دارند ، دارچین باعث تسریع عمل هضم می شود.

 1. چای سبز :
 2. تحقیقات نشان می دهند که چای سبز به علت داشتن خاصیت ضدباکتریایی و بوزدایی به طور چشمگیری باعث کاهش بوی بد دهان می شود.
 3. آلوئه ورا :
 4. آلوئه ورا به طور طبیعی خاصیت ضدباکتری و ضدقارچی دارد.تحقیقات تأثیر این گیاه را در از بین بردن پلاک دهان به اندازه تأثیر کلرهگزیدین می دانند.همچنین به ساخت کلاژن کمک می کند تا به این ترتیب سلامت کلی دهان و لثه ها را تضمین می کند.
 5. مواظب کمبود اکسیژن باشید :

بدن انسان برای نفس کشیذن از طریق دهان طراحی نشده است، بلکه برای تنفس از طریق بینی ساخته شده است. زمانیکه از طریق بینی تنفس می کنید ، اسید نیتریک آزاد می شود که باعث افزایش جریان خون، در نتیجه افزایش سرعت انتقال اکسیژن می شود.در مقابل ، تنفس از راه دهان ، باعث وارد شدن هوای سرد و خشک به داخل ششها شده و اکسیژن کمتری وارد بدن می شود.

 1. استرس : داشتن استرس بوی بدن را تغییر می دهد.استرس سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد.می دانیم که زمانیکه دارای استرس هستیم ، عرق می کنیم و باکتری های مولد بوی عرق تولید می شوند، همان باکتری ها ، در دهان هم باعث بوی بد دهان می شوند.پس سعی کنید تا همیشه از استری و مکان های دارای استرس دوری کنید.

آدامس های حاوی نعناع یا قرص های نعناع ، کمک زیادی به رفع بوی دهان می کنند ولی بهتر است که مشکل را از درون بدنتان حل کنید.

طبیعت به تمام نیازهای ما پاسخگو است.