خاکشیر

نام علمی : Descurainia Sophia

نام انگلیسی : Fluxweed,Flixweed

نام های فارسی : خاکشیر ، خاکشی

طبع  : سرد

خاکشیر نام عمومی گیاه ( Descurainia Sophia ) می باشد . دانه های این گیاه که با نام خاکشیر در ایران شناخته می شوند ، با آب و شکر مخلوط شده و به عنوان نوشیدنی مصرف می شود. قبل از مصرف چندبار باید با آب شسته شود تا از آلودگی ها و ذرات خاک پاک شود.

یک یا دو قاشق از آن را با یک لیتر آب مخلوط کنید و اجازه دهید تا ته نشین شود ، به مدت 10-5 دقیقه بعد آب ظرف را خالی کنید و دوباره روی مخلوط ،آب بریزید، این کار را چندبار تکرار کنید تا مطمئن شوید که عاری از ذرات خاک شود.مخلوط کردن آن با عرق کاسنی و عرق شاه تره ، به پاکسازی کبد کمک می کند.

مخلوط عرق ترنجبین و خاکشیر نوشیدنی بسیار مفیدی برای کسانی است که دارای سنگ کلیه هستند.

چنانچه آن را با آب گرم مخلوط کنید ،به نوشیدنی ملینی تبدیل می شود که باعث کار کردن دستگاه گوارش می شود.

در صورتیکه با آب سرد مخلوط کنید ، ضداسهال است.

از جمله نوشیدنی هایی است که در عین خوشمزه بودن ، فواید بسیار زیادی دارد.

از بین بردن بوی دهان : برای این منظور، شربت ترنجبین و خاکشیر بهترین گزینه است.

از بین بردن جوش صورت : معمولا برای بر طرف کردن جوش صورت ، از  نوشیدنی هایی باید استفاده کرد که طبع سرد دارند، مخلوط این دانه و شاه تره و عرق کاسنی و عرق بیدمشک ترکیب فوق العاده ای برای حل این مشکل می باشد.روزی یک استکان از این ترکیب میل کنید تا شاهد نتایج مشهود آن باشید.

کاهش وزن : یکی از روشهایی که در کاهش وزن مؤثر می باشد ، کار کردن دستگاه گوارش  است، برای این منظور ، استفاده از خاکشیر با آب گرم بهترین و سالم ترین گزینه می باشد.

برای رژیم لاغری ، بهتر است یک قاشق خاکشیر را بشویید و در یک لیوان آب ولرم حل کنید ، هرروز صبح ناشتا بنوشید، پس از مدتی شاهد کاهش وزنتان خواهید بود.

از بین بردن لک ها :

برای از بین بردن لک ها می توانید از مخلوط خاکشیر و ترنجبین استفاده کیند.

همچنین برای التیام زخم ها و جراحات ، رفع عطش ، رفع گرفتگی صدا بسیار مؤثر است.