سوربیتول چیست ؟

سوربیتول : 

قند الکلی است که در میوه هایی مثل سیب ، گوجه سبز ، گیلاس و انگور و میوه های دانه دار و بدون دانه وجود دارد و یک کربوهیدرات طبیعی است.خاصیت طعم دهندگی سوربیتول نصف ساکارز بوده و از لحاظ کالری ، به اندازه کالری شکر مصرفی روزانه ما است. سفید پودر جاذب رطوبت، به صورت گرانولی یا تکه های کوچک ، دارای مزه شیرین ، فرم معمولی آن در ۹۶ درجه سانتی گراد ذوب می شود. میزان شیرینی این پودر ،۵۰ تا ۶۰ درجه است و نسبت به میزان شیرینی ساکارز (۱۰۰درجه ) کمتر می باشد.

پس از جذب سوربیتول از طریق بدن ، تبدیل به فروکتوز می شود که حالت مایع شدن و شکل گیری بسیار بالایی دارد.خاصیت چسبندگی و رطوبت رسانی و دارا بودن ویتامین های B12  ، B1 و C باعث شده تا از آن در صنعت تولید شیرینی استفاده شود. به راحتی در آب حل شده ولی در الکی ، متانول و استیک اسید به سختی حل می شود. سوربیتول پرمصرف ترین قندالکلی بوده و یکی از مشتقات گلیکوز می باشد.

در صنعت غذاسازی به عنوان طعم دهنده و حفظ رطوبت مواد غذایی ، ساخت خمیر دندان ، آدامس ، پاستیل های جلوگیری کننده از سرفه ، لوازم آرایشی و محصولات مرتبط با توتون ، از  سوربیتول استفاده می شود.به دلیل اینکه در میزان سطح انسولین خون تأثیری ندارد ، برای افراد دارای دیابت مشکلی ایجاد نمی کند.از این پودر همچنین به عنوان ملین استفاده می شود.