اگر این علائم را دارید ، به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین D هستید

زمانی که دچار کمبود ویتامین D  هستید با این 10 علامت می توانید به راحتی پی ببرید

علائم کمبود ویتامین D ، از فردی به فردی متفاوت است ، در این مقاله ، بیشتر علائم کلی و عمومی را مورد بررسی قرار می دهیم ، تا آخر مقاله همراه باشید :) ویتامین D رابطه ای با خورشید دارد ولی خب چه رابطه ای ؟ از کجا بدانیم دچار کمبود ویتامین D هستیم؟ اگر شما هم در جستجوی پاسخ به این سؤالات هستید ، نزدیکتر بیایید.

1.اگر بیشتر از قبل سر و صورتتان عرق می کند…

یکی از ابتدایی ترین علائم کمبود ویتامینD ، تعریق سر و گردن است ، چنانچه شما هم این حالت را تجربه می کنید و به شکل بارز قابل مشاهده است ، از این بابت ناراحت هستید ، وقتشه که به دکتر مراجعه نمایید.

کمبود ویتامین D ، باعث افزایش گرمای بدن می شود ، اما این افزایش دما با افزایش دمایی که موجب دفع سموم بدن در حالت تعریق به هنگام ورزش است ، فرق دارد.تعریق سر و گردن فقط در بزرگسالان نیست بلکه در کودکان هم اتفاق می افتد .

2.بدون علت احساس افسردگی می کنید …

یکی دیگر از ابتدایی ترین علائو کمبود ویتامین D ، حس افسردگی است. اگر خودتان را بدون دلیلی ، ناراحت و غمگین حس می کنید ، دلیل این امر کمبود ویتامین D ، می تواند باشد. مغز برای عملکرد بهتر و ترشح هورمون های شادی به ویتامین D نیاز دارد.

3.حتی نمی توانید دستتان را بالا ببرید ، انرژی هیچ کاری ندارید …

از آنجاییکه ویتامین D ، عضلات را تقویت می کند ، کمبود آن ، باعث ضعف و تحلیل رفتن عضلات می شود و این باعث کمبود انرژی در بافت ها و ماهیچه ها می شود.

4.عضلاتتان زود به زود منقبض شده و حالت گرفتگی ایجاد می شود…

اگر دچار خستگی عضلات نبوده ولی به هنگام نشستن ، بیدار شدن ، یا هر حرکت دیگری ، عضلات بدنتان می گیرد ، و منقبض می شود ، این نیز احتمال دارد که از کمبود ویتامین D ، نشأت بگیرد.

5.همه جای بدن و استخوان هایتان درد می کند…

کمبود ویتامین D ، فقط منجر به درد عضلانی نمی شود ، بلکه درد استخوان ها را نیز به همراه دارد. به خصوص در فصل زمستان که زیاد در معرض نور خورشید قرار نمی گیرید ، این کمبود بارزتر می شود. اگر در کتف ها ، کمر یا هر جایی از بدنتان درد به استخوان هایتان رسیده ، این درد می تواند نشانی از کمبود ویتامین D ، باشد . در مراحل پیشرفته کمبود ویتامین D  ، در ک.دکان منجر به راشیتیسم و در بزرگسالان استئومالاسی که نوعی بیماری نرمی استخوان است ، رخ می دهد.

6.غذاهایی را که قبلا می خوردید ، می خورید ولی دچار اسهال می شوید و این حالت مدام تکرار می شود …

ویتامین در بهبود و تقویت سیستم گوارشی نقش بسیار مهمی دارد ، چنانچه تغییری در رژیم غذاییتان نداده اید ، یا اینکه داروی خاصی مصرف نمی کنید ، یا دچار مسمومیت غذایی نشده اید ، ولی به مدت طولانی اسهال شده اید ، یکی از علایم کمبود ویتامین D ، می تواند  باشد .

7.دچار سرماخوردگی های طولانی مدت شود که علائمش به سختی رفع می شود…

همان طور که می دانید ، ویتامین D ، تأثیر به سزایی بر روی دستگاه گوارشی دارد ، اگر خودتان یا فرزندتان مدام دچار سرماخوردگی می شوید و پروسه بهبود یافتن به درازا می کشد. شاید بهتر باشد مکمل های ویتامین D مصرف کنید.

8.فشار خونتان شروع به بالا رفتن می کند…

باور کنید یا نکنید ، ویتامین D در حفظ تعادل فشار خون بسیار مؤثر است. اگر قبلا دچار افزایش فشار خون نبوده اید ولی اکنون دارید ، حتما از بابت کمبود ویتامین D آزمایش بدهید.

9.کوچکترین زخمی که روی پوستتان ایجاد می شود ، مدت زمان زیادی برای بهبود آن لازم باشد…

ویتامین D ، موجب رشد مجدد بافت ها می شود، به همین دلیل ، چنانچه زخم ها ، بریدگی ها یا خراش های پوستی تان نسبت به قبل خیلی کندتر بهبود می یباد ، می توایند دلیلی بر کمبود ویتامین D را نشان دهد.

10.موهایتان خیلی بیشتر از قبل دچار ریزش شده باشد…

ریزش موها ، مثل تمام مواردی که ذکر شد ، می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، یکی از این دلایل ممکن است کمبود ویتامین D باشد. این ویتامین موجب تقویت ریشه ها و نوک موها می شود ، به همین دلیل است که در نبود این ویتامین ، نوک موها نازک شده و می شکند.

به یادداشته باشید که در فصل زمستان که کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرید ، سعی کنید از مکمل های ویتامین D  مصرف نمایید.