قانون 5 ثانیه به هنگام افتادن ماده خوراکی روی زمین

حتما شما هم بارها شنیده اید که اگر یک خوراکی روی زمین افتاد، تا 5 ثانیه فرصت دارید که بردارید با یک فوت ضدعفونی کرده و نوش جان کنید :)  خب در این مقاله از لحاظ علمی قانون 5 ثانیه به هنگام افتادن ماده خوراکی روی زمین را بررسی خواهیم کرد.

قانون 5 ثانیه چقدر درست و چقدر اشتباه است؟

به احتمال خیلی قوی کسی نیست که اسم این قانون را نشنیده باشد، طبق این قانون، اگر ماده ای خوراکی روی زمین افتاد، چنانچه قبل از 5 ثانیه از روی زمین بردارید، میکروبی جذب آن نخواهد شد. خب از لحاظ علمی همچین چیزی اثبات شده؟ همین ابتدا بگم که، خیر !

عوامل زیادی به این موضوع بستگی دارد، مثلا نوع ماده ای که روی زمین افتاده، جنس سطح زمین، سن کسیکه آن ماده خوراکی را روی زمین می اندازد و…

فرض کنید کودکی یک ماده غذایی را که تا نصفه از بسته بندی خارج کرده و مشغول خوردن هست را روی فرش بیندازد، فورا برمیدارد و به خوردن ادامه می دهد. یا فرد بزرگسالی تکه نانی از دستش می افتد، سریعا از روی زمین بر می دارد. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، در کل دنیا این قانون نانوشته وجود دارد و همه ی ما آگاهانه یا ناآگاهانه تبعیت می کنیم.

لازم است بدونید که از لحاظ علمی بیشتر اوقات این قانون خطرناک است. چون بسیاری از مواد غذایی چسبناک بوده و به محض افتادن روی زمین، هرآنچه که روی سطح زمین باشد را جذب می کنند.

چند نکته را مد نظر داشته باشید :

*اینکه یک ماده ی غذایی چه مقدار مرطوب باشد، میزان جذب میکروب ها فرق می کند. مثلا اگر یک تکه هندوانه روی زمین بیفتد، نسبت به یک ماده ی غذایی خشک، خیلی بیشتر از هر آنچه که روی سطح زمین است را جذب می کند.

* همینطور جنس و نوع سطحی که ماده ی خوراکی روی آن می افتد، نیز میزان جذب میکروب ها را تایین می کند، سرامیک، پارکت، سطح فلزی، ریسک جذب بیشتری نسبت به فرش و موکت دارند.

* هر مقدار که ماده ی غذایی رطوبت بیشتری داشته و یا سطح زمین بیشتر مرطوب باشد، میزان انتشار میکروب نه تنها 5 ثانیه بلکه خیلی کمتر، در حد 1 ثانیه می شود.

چنانچه ماده ای غذایی روی زمین بیفتد، احتمال جذب و بروز بیماری های زیر بالا می باشد :

*نوروویروس ها

* کامپلیوباکتر ها

* سالمونلا

* شکم درد

* اسهال

* تهوع

* تب شدید

* سردرد

خب وقتی تمام این خطرات را در نظر بگیریم، بهتر است که از خیر قانون 5 ثانیه و خوراکی روی زمین بگذریم. :)