آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا :

بخاطر اینکه تا الان در خانه تان این گیاه را پرورش نداده اید ، پشیمان خواهید شد. تقریبا همه نام آلوئه ورا را شنیده ایم ولی اینکه از کجا آمده ، چگونه پرورش می یابد و برای چه چیزهایی مفید است زیاد اطلاعاتی نداریم.

آلوئه ورا در آفریقا می روید و تفاوت بزرگ این گیاه با سایر گیاهان ، در وجود ماده ای ژله مانند داخل برگهای این گیاه می باشد . این ماده ژله ای حاوی آمینواسید ، املاح معدنی و ویتامین است. به علاوه ویتامین های B1 ، B2 ، B3 ، B6   و 12 نوع ویتامین دیگر ، همچنین کلسیم ، آهن ، پتاسیم و در کل 20 نوع املاح معدنی و آلانین – Alanine ( نوعی آمینواسید) و 18 نوع آمینواسید که زیاد با نامهایشان آشنایی نداریم ولی برای سلامتی جسممان مفید است را دارا می باشد.

فواید آلوئه ورا :

لک ها و سوختگی هایی را که در اثر تابش آفتاب در پوست ایجاد می شوند را در مدت زمان کوتاهی از بین می برد.

به دلیل وجود پروتئین ، املاح معدنی و ویتامین ها ، باعث تولید بیشتر کلاژن پوست می شود ، این امر باعث کند شدن روند پیری پوست می شود.همچنین بخاطر افزایش تولید کلاژن، خارش و التهابات پوستی را از بین می برد.بخصوص اگر دارای پوست خشک هستید برای مرطوب کردن پوست دست و صورت عالی است.

بافت ژله ای داخل برگهای آلوئه ورا برای پوست های دارای آکنه همچون مرهمی عمل کرده و در از بین بردن جوشها بسیار مؤثر واقع می شود.

چای هایی که حاوی آلوئه ورا هستند ، به دلیل وجود آنتی اکسیدان ، همچون دتوکس برای بدن عمل می کنند.

همچنین نوشیدن چای های آلوئه ورا ، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و گرفتگی رگ ها را کاهش می دهد.

خاصیت آنتی باکتریال آلوئه ورا ، جای نیش حشرات و خارش پوست را ترمیم کرده و از تجمع باکتری ها در مناطقی از پوست که بریده شده و یا زخم است ، جلوگیری می کند.

چنانچه بافت ژله ای آلوئه ورا را جدا کنید و داخل ظرفی بریزید ، سپس این ماده را به ریشه موها بزنید و ماساژ دهید واین کار را چند بار تکرار کنید ، باعث از بین رفتن شوره موها می شود.

بعد از حمام ، در صورتیکه روی موهای خیس از این ژله بزنید و ماساژ دهید ، از الکتریسیته موها جلوگیری می کند.

برای پوست های چرب ، باعث متعادل شدن میزان چربی پوست شده و از آکنه جلوگیری می کند.

معمولا پس از اصلاح صورت برای جلوگیری از خارش و قرمزی پوست از کرم های حاوی آلوئه ورا استفاده می شود.

مصرف آلوئه ورا به صورت کمپوت یا خام برای سیستم عصبی نیز مفید بوده و مشکلاتی همچون ، بی خوابی ، عصبانیت و بی حوصلگی را رفع می کند.

پرورش آلوئه ورا در خانه :

آیا می توان در خانه پرورش داد؟

خب حالا که آلوئه ورا در این حد مفید است ، بله ، به شرطی که چند نکته مهم را رعایت کنید ، اول اینکه به نوع خاکی که برای پرورش آلوئه ورا داخل گلدان می ریزید اهمیت دهید ، خاک گیاه دار ( خاکی که حاوی ریشه جدا شده درختان ، برگ ها ، کرم خاکی و سایر گیاهان می باشند ) و خاکی که دارای منافذ زیادی باشد برای رشد سالم گیاه مناسب است.

قرار دادن گلدان در جاییکه نورباشد :

ولی نه بطور مستقیم ، به اندازه خاک گلدان مهم است ، نگران نباشید این گیاه در زمستان تا دمای 7- درجه می تواند سرما را تحمل کند ، ایده آل ترین دما برای این گیاه ، 10-8 درجه می باشد.لزومی ندارد هرروز آب دهید ، در زمستان آب دادن آن چنانی لازم نیست ، کافی است  تا خاک گلدان کمی تر شود ، در فصل تابستان نیز کم ولی با فواصل زمانی کوتاه تر آب دهید.فقط دقت کنید که آب به برگهای گیاه نخورد در اینصورت ، برگها زرد رنگ شده و پوسیده می شوند.آلوئه ورا می تواند مدت طولانی در گلدان زنده بماند ، زمان عوض کردن خاک گلدان آلوئه ورا هر 3-2 سال یکبار می باشد.افرادی که بیماری قلبی و دیابت دارند ، به هیچ عنوان نباید از راه خوراکی آلوئه ورا مصرف کنند.

© کپی رایت - شرکت صنعتی داداش برادر (شونیز)