بادام زمینی یکی از دانه های آجیل است که منشأ پیدایش آن آفریقای جنوبی بوده و  از لحاظ علمی با نام آراکیس هیپوگاArachis hypogaea) ثبت شده است. بادام زمینی به نامهای بادام خاکی و گوبرهم شناخته می شود . به حالت تکنیکی جزء آجیل ها به حساب نمی آید، از خانواده حبوبات بوده ،  در نتیجه از زیرشاخه دانه هایی مثل عدس،سویا و سایر دانه ها محسوب می شود.

بادام زمینی

در آمریکا به ندرت بادام زمینی به حالت خام مورد استفاده قرار می گیرد.، در عوض به حالت برشته شده و نمک اندود شده یا به حالت کره بادام زمینی از آن استفاده می شود.محصولات دیگری که ازآن نشأت می گیرند :روغن  ، آرد  و پروتئین بادام زمینی . از این دانه در انواع و اقسام غذاها استفاده می شود، دسرها، کیک ها ،شیرینی جات، اسنک ها و سسها. نه تنها از لحاظ طعم بسیار خوشمزه است بلکه از لحاظ پروتئین ،چربی و سایر ویتامینها منبع غنی ای است.مطالعات نشان میدهد این دانه نقش موثری در کاهش وزن دارد و حملات قلبی را کاهش میدهد.

ویتامین های موجود در ۱۰۰ گرم بادام زمینی :

کالری( 567) ، آب ( 7% )،( ،پروتئین8/25 گرم) کربوهیدرات(1/16 گرم)، شکر  ( 7/4 گرم)، چربی ( 2/49 گرم) امگا3( 0 گرم)،امگا6 ( 15/56 گرم).چربی بادام زمینی بسیار زیاد است،در واقع جزء دانه های روغنی محسوب می شود .

ویتامین ها و مینرال ها :

منبع غنی از ویتامین هاست.

بیوتین:

که برای دوران بارداری بسیار ضروری است .

مس:

کمبود این ویتامین باعث اختلال در عملکرد قلب میشود .

نیاسین( اسید نیکوتینیک) :

که با نام ویتامین ب 3 هم شناخته می شود.

ویتامین E :

آنتی اکسیدان قوی است که معمولا در غذاهایی با چربی زیاد وجود دارد.

بادام زمینی
نقش بادام زمینی در کاهش وزن :

بادام زمینی با وجود داشتن چربی زیاد و کالری زیاد، ظاهرا باعث افزایش وزن نمیشود . در واقع مطالعات نشان میدهد که مصرف آن کمک میکند تا در وزن ثابتی بمانید و از اضافه وزنجلوگیری می کند.
تحقیقی که انجام شده نشان میدهد که زنانی که در طول رژیم غذایی شان به جای سایر منابع روغنی،از این دانه استفاده کردند در بازه زمانی 6 ماهه ، 5 کیلوگرم وزن کم کردند در حالی که قصدداشتند وزنشان ثابت باقی بماند.مطالعات دیگری نشان می دهد که زمانی که 89 گرم بادام زمینی به رژیم غذایی روزانه افراد بالغ وسالم اضافه شد، در طی 8 هفته هیچ اضافه وزنی پیدا نکردند.عوامل زیادی باعث می شود تا این دانه به عنوان غذای کاهش وزن شناخته شود،  نسبت به سایر اسنک ها مدت زمان بیشتری احساس سیری ایجاد میکند و به این ترتیب فرد کمتر نیاز به خوردن غذا پیدا می کند.

بادام زمینی