آدرنالین 

تصور کنید قرار است از بالای ساختمان چند صد مرتبه بپرید پایین، یا سقوط آزاد کنید یا در معرض حمله حیوانات قرار گرفته اید ، چه حسی دارید؟

ضربان قلبتان به شدت بالا می رود ، احساس می کنید به اصطلاح قلبتان در دهانتان می تپد ، آیا میدانید چه چیزی باعث این احساسات می شود؟ هورمون آدرنالین یا همان اپی نفرین.

به گفته مایکل ریکلز ( Michael Rickles ) ، استاد دانشگاه پنسیلوانیا ، این هورمون را با نام هورمون ” بجنگ یا فرار کن ” می شناسند.

باعث افزایش ضربان و انقباض قلب شده  در نتیجه خون و اکسیژن بیشتری به سمت مغز و سایر اندامها پمپ می کند و در زمانهای کم خونی باعث متعادل کردن میزان سطح خون می شود.

آدرنالین

یک هورمون حفظ بقاست و کمک می کند تا در مواقع خطر سریعتر و قوی تر باشیم.

زمانیکه انسانها با خطر مواجه می شوند ،2 حالت دارند : یا با عامل خطر می جنگند یا فرارمیکنند. از طریق غدد فوق کلیوی تولید می شود ، محل قرار گیری این غدد دقیقا بالای کلیه ها می باشد. در واقع راه مقابله با استرس است.در مواقع ترس ، چون ضربان قلب افزایش می یابد ، در نتیجه بدن به خون بیشتری برای پمپ کردن به سمت قلب و مغز نیاز دارد ، در نتیجه خون را از پوست گرفته و به سمت ریه ها و شش ها می برد و به همین دلیل فرد رنگ پریده دیده می شود ، همچنین مردمک چشم ها به طور ناخودآکاه برای بهتر دیدن بزرگتر و قطورتر می شوند ، ترشح این هورمون در این مواقع هم استرس را کاهش می دهد هم پمپاژ خون را تسریع می کند .

ترشح آدرنالین ، حس نشاط و سرزندگی و شجاعت را به فرد می دهد.

بعد از تمام شدن شرایط هیجانی که باعث ترشح آدرنالین شده بود ، فرد احساس خستگی می کند.فرض کنید در حال فرار از یک حیوان درنده هستید ، در آن لحظه به تنها چیزی که فکر می کنید، دور شدن از آن حیوان است و اگر موقع فرار جایی از بدنتان زخمی شده باشد ، در آن لحظه حس نخواهید کرد ولی بعد از آرام شدن و کاهش سطح آدرنالین ، کم کم شروع به احساس درد اندامهای زخمی تان خواهید شد.

راههای افزایش آدرنالین :

  • جاذبه صفر.
  • در آمریکا بعضی نقاط هستند که با پروازهای هوایی ، خلبان به مدت 25 ثانیه ، مسافران را در حالت جاذبه نگه می دارد. میزان ترشح آدرنالین دراین قسمت5 از 5 می باشد.
  • راره رفتن روی هوا .

    در دره های کوه تیانمن ( Tianmen ) راه رو شیشه ای وجود دارد که ارتفاع آن به 1219 متر می رشد ، میزان ترشح آدرنالین دراین قسمت 3 از 5 می باشد.

  • رانندگی به سمت طوفان.

در کشور آمریکا طوفان و گردبادهای زیادی رخ می دهد و مردم به محض آگاهی از این ماجرا به مکانهای امن منتقل می شوند ولی عده ای هستند که خلاف جهت همه رانندگان به سمت طوفان حرکت می کنند تا آدرنالین را تا حد ممکن تجربه کنن

  • شنا با کوسه ها
  • داخل قفس شیرها شدن
  • دراز کشیدن مابین مارها
  • بانجی جامپینگ  

شما وقتی در حالت ترس و اضطراب هستید آدرنالین در بدنتان تولید می شود  مثل این عکسها :