پشمک

بی شک پشمک یکی از محبوبترین خوردنی های دوران کودکی و جوانی خیلی از آدمها است .

این شیرینی خوشمزه چگونه تهیه می شود؟

پشمک شکر است، به این ترتیب که شکر را داخل دستگاه می ریزند بخاطر وجود جریا هوای گرم و مرطوبی داخل دستگاه ابتدا شکر بخاطر گرمای هوا به حالت نیمه جامد در می آید ، بعد بخاطر وجود توده هوای مرطوب و در عین حال گرم، به حالت رشته های باریک و بلندی تبدیل می شود که چنانچه برای مصرف بلافاصله باشد ، دور چوبی می پیچند در غیر اینصورت داخل بسته های گوناگون بسته بندی می شوند.

در صورتیکه قبل از مراحل گرم کردن شکر، اسانسهای مختلف میوه ها و یا کاکائو و قهوه و زعفران به شکر اضافه شود ، رنگ و طعم آن فرق می کند.

برای نخستین بار در سال 1897 میلادی ، ویلیام موریسون ( William Morrison  ) و جان وارتون ( John C. Warton) پشمک و دستگاه  سازنده آن را ابداع کردند.

تا مدتها این ماده  را بخاطر کالری ای که داشت به عنوان تنقلات مضر محسوب می کردند تا اینکه جامعه پزشکی دانشگاه کورنل به این نتیجه رسیدند که باعث رشد مجدد رگ در بدن می شود و در مقایسه با خیلی از شیرینی ها کالری کمتری دارد.

کالری یک پشمک 25 گرمی در حدود 580 کالری است.

اگر بخوایم آن را با نوشابه از لحاظ میزان قند مقایسه کنیم ، بهتر است بدانید که در یک پشمک به اندازه یک قاشق قند موجود است در حالیکه در یک نوشابه یک لیتری به اندازه 12 قاشق قند وجود دارد.