اکالیپتوس

  اکالیپتوس

  اکالیپتوس 

  گیاهی است که به سرعت رشد می کند و در استرالیا می روید و به عنوان چاشنی و طعم دهنده مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین علائم سرماخوردگی و احتقان را کاهش می دهد.

  از این گیاه در ساخت کرم ها و پمادها به منظور کاهش درد عضلات و مفاصل نیز استفاده می شود. روغنی که از درخت اکالیپتوس خارج می شود، نوعی ماده ضدعفونی کنندهاست که در ساخت ادکلن، لوازم آرایشی، مواد پرکننده دندان و به عنوان حلال های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

  بیشتر از 400 نوع اکالیپتوس موجود می باشد که، اکالیپتوس گلوبولوس Eucaluptus Globulus، که با عنوان صمغ آبی هم شناخته می شود، منبع اصلی روغن می باشد و در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد .

  از تقطیر برگهای این گیاه، روغنی بی رنگ و دارای اسانس بسیار قوی و شیرین به دست می آید. برگها همچنین دارای حاوی تانن و فلاونوئید بوده که نوعی آنتی اکسیدان بوده و تانن باعث کاهش التهابات می شود.

  خاصیت ضد میکروبی 

  تحقیقی که در کلینیک میکروبیولوژی و عفونی انجام شد ، نشان داد که روغن اکالیپتوس تأثیر آنتی باکتریالی روی باکتری بیماری زای مجاری تنفسی که هموفیلوس نام دارد، خواهد داشت.

  سرماخوردگی و مشکلات تنفسی 

  برای درمان و بهبود علائم سرماخوردگی، التهابات لوزوی و مشکلات استنشاقی مفید می باشد.

  مراقبت از دندان 

  خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریالی اکالیپتوس باعث شده است که در ساخت بسیاری از خمیرهای دندانی از این گیاه پر خاصیت استفاده شود . مصرف آدامس های حاوی اکالیپتوس نیز هم به سلامت و هم در استحکام دندان ها و لثه ها کمک می کند.

  خاصیت حشره کشی 

  یک حشره کش فوق العاده است. در سال 1948، ایالات متحده آمریکا رسما روغن اکالیپتوس را به عنوان کشنده حشرات و موش و کنه معرفی کرده است.

  تسکین درد 

  از عصاره این گیاه می توان به عنوان تسکین دهنده درد عضلانی استفاده نمود. اَکالیپتامینت، که با نام تجاری متیل سالسیلات شناخته می شود، برای درمان درد عضلانی در قالب پماد و کرم برای درمان درد عضلات و مفاصل، کشیدگی عضلات ، رگ به رگ شدن، آرتروز، کبودی و کمر درد، در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

  منبع 2
  منبع 1
   © کپی رایت - شرکت صنعتی داداش برادر (شونیز)