تقریبا همه شکلات را دوست دارند ، حالا کم و زیادش بماند. نگهداری شکلات در فصل تابستان به مراتب سخت تر بوده و شاید تا به امروز دچار اشتباه بوده باشید.شکلات ها همگی پایه ی مواد تقریبا مشابهی دارند و این مواد به شدت نسبت به نور و رطوبت حساس هستند . در ادامه نحوه نگهداری شکلات را خواهید خواند.

مناسب ترین دمای نگهداری شکلات

ایده آل ترین دما برای مصرف شکلات ، بدون چسبیدن به انگشتان ، 18-21 درجه سانتی گراد می باشد ولی بهتر است در دمایی پایین تر از دمای اتاق نگهداری شود.خنک نگه داشتن شکلات در تابستان ، البته که مشکل است. به همین علت اکثرا در فصول گرم سال شکلات را داخل یخچال نگهداری می کنند.

خب این کار درستی نیست ولی بهتر از در معرض حرارت قرار دادن شکلات بوده و در خانه هایی که کولر دارند ، شرایط نگهداری شکلات بهتر است.

شکلات را در جای تاریک و خشک نگه دارید.

بهتر است شکلات را در جای خشک و به دور از رطوبت نگه دارید ، اگر مجبور هستید که داخل یخچال قرار دهید ، مطمئن باشید که داخل ظرفی قرار بدید که مانع از ورود رطوبت یخچال شود. رطوبت داخل یخچال موجب از هم گسیختن بافت شکلات و کریستالی شدن شکر داخل شکلات می شود . اگر چنین اتفاقی برای شکلاتتان افتاد ، بهتر است شکلات را برای پخت و پز مصرف نمایید.

شکلات را تازه نگه دارید.

افراد کمی این موضوع را می دانند ولی ماندگاری شکلات ها 1سال است. بعد از این مدت طعم و کیفیت خود را از دست داده و به اندازه ی یک تکه شکلات تازه خوشمزه و خوش بو نخواهند بود.

شکلات سرد فاقد طعم واقعی است.

اگر چنانچه شکلات را داخل یخچال نگهداری می کنید، قبل از مصرف ، بگذارید تا در دمای اتاق ، کمی از حالت سردی خارج شود. شکلاتی که یخ زده است ، بهتر است قبل از مصرف ، یکی دوساعت داخل یحچال قرار داده شده و بعد از آن یکی دوساعت دیگر در دمای اتاق قرار گیرد.

نگهداری شکلاتهای مغزدار

برعکس شکلاتهای خالص ، بهترین حالت برای شکلاتهای مغزدار میوه ای و یا فندقی و بادام زمینی ، نگهداری در یخچال است.

طول عمر انواع شکلات :

شکلات تلخ : برخی منابع 2 سال و برخی 1 سال عنوان کرده اند.

شکلاتهای شیری و سفید : متخصصین بر این باورند که شکلاتهای شیری و سفید را می توان از 6 ماه تا یکسال نگه داری کرد.

تغییر رنگ شکلات به سفید

احتمالا بارها دیده اید که لایه ای سفیدرنگ ، سطح شکلات را پوشانده باشد .این همان روغن کاکائو است که به دلیل تغییر دمای زیاد به این حالت درآمده است.مولکول های روغن کاکائو نسبت به دما بسیار حساسند ، همانطور که قبلا اشاره شد ، شکلات باید به تدریج از دمای گرم به دمای سرد برده شود و برعکس . در غیر اینصورت ، دچار تغییر حالت شده و بافت خود را از دست خواهد داد.

خب این مسئله در مورد شکلاتهای تلخ و قهوه ای صحت دارد ، در مورد شکلاتهای شیری و سفید ، زمانی که به یکباره دچار تغییر دما شوند ، شکر موجود در این شکلاتها متبلور شده و به حالت دون دون روی سطح شکلات نمایان می شوند.

نکته پایانی :

روغن کاکائو ، به شدت جذب کننده ی بوها و عطرهاست ، پس دقت کنید که در کنار ادویه جات و مواد بودار قرار نگیرد.

شکلات هرچقدر خالص تر باشد ، ماندگاری بیشتری دارد.  

نوشته شده توسط نسیم فرضعلی پور