خواص روغن نارگیل 

خواص روغن نارگیل

روغن نارگیل به طرز عجیبی مفید بوده ، خوش طعم  است و در سطح وسیعی در دسترس است. روغن پر خاصیت و همه کاره ای است که فواید بسیار زیادی دارد.

فواید و خواص روغن نارگیل 

1.از پوست  در مقابل اشعه های (  uv ) محافظت می کند.

زمانی که روغن نارگیل را روی پوست قرار می دهیم ، از ورود اشعه های خورشید به داخل پوست و ایجاد چین و چروک و لکه های پوستی ناشی از اشعه های خورشید جلوگیری می کند.

مطالعه ای نشان داد که تا 20 درصد خاصیت محافظت کنندگی در مقابل خورشید را دارد.

2.متابولیسم را افزایش می دهد.

روغن نارگیل شامل تری گلیسیرید های زنجیره متوسط می باشند.اسیدهای چربی هستند که به سرعت جذب می شوند و تعداد کالری های سوزانده شده را افزایش می دهد. تری گلیسیرید ها به طور چشمگیری میزان متابولیسم بدن را هرچند به طور موقت ، افزایش می دهند.

15- 30 گرم از تری گلیسیریدها در طی 24 ساعت منجر به سوزاندن 120 کالری بیشتر می شود.

3.در حرارت پخت زیاد ، بی خطر است.

روغن نارگیل به مقدار زیاد حاوی چربی های اشباع شده است. 87 درصد چربی های موجود در آن اشباع شده است. این ویژگی ، روغن نارگیل را به بهترین روغن موجود برای پخت و پز ، حتی سرخ کردن تبدیل کرده است. چربی های  اشباع شده زمانی که در معرض حرارت قرار گیرند ، ساختارشان تغییر پیدا نمی کند ، در حالی که روغن های گیاهی غیر اشباع شده به راحتی دچار تغییر ساختار می شوند.

پس ، روغن نارگیل سالم ترین روغن برای پخت و پز است.

4.بهبود سلامت دندان ها

روغن نارگیل در برابر باکتری ها سلاح قدرتمندی است ، که شامل استرپتوکوکوس موتانس است که نوعی باکتری موجود در دهان بوده ، که عامل پلاک ها، پوسیدگی دندانی و بیماری های لثه می باشد.

5.بهبود خارش و التهابات پوستی ، اگرما

مطالعات نشان می دهند که روغن نارگیل به اندازه سایر پمادها و کرم ها در کاهش التهابات پوستی مؤثر است. کودکانی که اگزما دارند ، بعد از مصرف روغن نارگیل 47 درصد بهبودی یافتند.

6.بهبود عملکرد مغز

تری گلیسیریدهای موجود در روغن نارگیل ، توسط کبد شکسته شده و تبدیل به کتون ها می شوند ، که به عنوان جایگزین منبع انرژی عمل می کند. تری گلیسیریدها برای بهبود بیماری های مربوط به مغز مثل آلزایمر و اپی لپسی

( صرع ) مؤثرند.

7.تهیه سس مایونز سالم با روغن نارگیل

مایونزهای صنعتی اغلب حاوی روغن سویا و شکر می باشند. در حالی که می توانید به کمک روغن نارگیل یا روغن زیتون سس سالم تری تهیه کنید.

8.رطوبت رسانی پوست

روغن نارگیل مرطوب کننده ی عالی برای پاها ، بازوها و آرنج ها است.برای پوست صورت بسیار مناسب بوده ( دقت کنید که در پوست های چرب منجر به جوش می شود.) در نرم کردن پاشنه های ترک خورده مؤثر می باشد.کافی است شب ها قبل از خواب روی پاشنه ی پاها بمالید ، بعد جوراب بپوشید و تا صبح صبر کنید تا کامل نرم شود.

9.کاهش اشتها

تری گلیسیریدهای موجود در روغن نارگیل ، موجب کاهش اشتها شده ، در نتیجه از ورود کالری های اضافی به بدن جلوگیری می کند.

10.از بین بردن لکه ها

روغن نارگیل برای رهایی از لکه های موجود روی فرش یا لباس مؤثر است. یک قسمت روغن نارگیل را با یک قسمت جوش شیرین مخلوط کرده روی لکه ها بریزید ، 5 دقیقه صبر کنید ، سپس بشویید.

11.شکلات تلخ بدون شکر تهیه کنید.

با تهیه شکلات تلخ خانگی توسط روغن نارگیل ، می توایند از فواید شکلات و روغن نارگیل بیشتر و بهینه تر استفاده نمایید.فقط به یاد داشته باشید که داخل فریزر نگه دارید ، چون روغن نارگیل در دمای 24 درجه شروع به ذوب شدن می کند.

12.کاهش دنده پربی های دور شکم

روغن نارگیل چربی های دور شکم را که عامل سکته های قلبی و دیابت نوع 2 است ، را کاهش می دهد. در یک مطالعه ، افراد چای که به رژیم غذاییشان روزی 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل اضافه کرده بودند ، به اندازه ی 2.54 سانتی متر کاهش اندازه دور کمر داشتند.

13.محافظت از موها

در یک مطالعه تأثیر روغن های زیتون ، گیاهی ، آفتابگردان و نارگیل را بر روی موها مورد مشاهده قرار دادند. تنها روغن نارگیل قادر شد تا پروتئین های از بین رفته ی موها را جبران کند. لورئیک اسید موجود در روغن نارگیل ، قادرند تا به ریشه و ساقه ی موها نفوذ کنند در حالیکه که سایر روغن نمی توانند.

نکته پایانی :

روغن نارگیل علاوه بر بسیاری فواید برای سلامتی ، برای مصارف دیگر هم مورد استفاده قرار می گیرد ، مثل براق کردن چوب ، مرطوب کردن لب ها ، پاک کردن آرایش چشم ها .

همیشه مقداری روغن نارگیل دم دست داشته باشید ، نمی دانید که چه موقع نیاز خواهید داشت.