ویتامین ها

ویتامین ها چه هستند و چه کاری انجام می دهند ؟

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که در مقادیر کم برای ادامه حیات سلولهای بدن لازم می باشند و اغلب در غذاها وجود دارند، لازم است که اکثر ویتامین ها را از طریق غذاها دریافت کنیم، به این علت که یا بدن نمی تواند به اندازه کافی از آنها تولید کند یا اصلا قادر به تولیدشان نیست.

هر موجود زنده ای نیازمند ویتامین های متفاوتی نسبت به سایر موجودات می باشد ، مثلا انسانها به ویتامین ث نیازدارند در حالی که سگها نیازی ندارند، چون بدن سگها قادر به تولید آن به اندازه کافی است درحالیکه بدن انسانها خود به خود نمی تواند این ویتامین را بسازد.

انسانها برای تولید ویتامین D ، نیاز دارند تا در مقابل خورشید قرار بگیرند ، چون به اندازه کافی در غذاها وجود ندارد، در حالیکه قرار گرفتن زیر آفتاب بدن را قادر می سازد تا این ویتامین را تولید کند.هر ویتامین، نقش متفاوتی دارند و میزان نیاز هر کدام با دیگری متفاوت است.این مقاله ، ویتامین ها ، نقش آنها و غذاهایی که حاوی انواع ویتامین ها هستند را معرفی می کند.

نکاتی در مورد ویتامین ها :

به طور کلی 12 نوع ویتامین موجود می باشد :

A, B1,B2,B5,B6,B9,B12,C,D,E,K,PP

یا محلول در آب هستند یا محلول در چربی.انواعی که محلول در چربی هستند ، راحتتر در بدن ذخیره می شوند تا انواع محلول در آب. ویتامین ها همیشه حاوی کربن هستند، پس به عنوان ماده آلی شناخته می شوند. غذاها عمده ترین منابع دریافت آن ها هستند ولی بعضی از افراد به تجویز پزشک شان از مکمل های حاوی ویتامین استفاده می کنند.

ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی:

آن هایی که در بافت چربی و کبد ذخیره می شوند ، محلول در چربی هستند. A,D,E و K . راحتتر از انواع محلول در آب ذخیره می شوند و مدت زمان بیشتری در بدن باقی می مانند.

انواع محلول در آب شامل تمام گروه B  و C می باشند.این ویتامین در بدن ذخیره نمی شوند.به منظور تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن، بایستی هر روز از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید. هر ماده‌ی مغذی برای نقشهای ساختاری و عملکردی خاصی در بدن مورد نیاز می‌باشند.