10 ماده غذایی سیر نگهدارنده

وقتی تصمیم می گیرید که وزن کم کنید، معمولا به دنبال راههایی هستید که باعث سیر ماندن شما به مدت طولانی تر می شوند، برای همین منظور در این مقاله 10 ماده غذایی سیر نگهدارنده را معرفی می کنم.

خشکبار

تمامی خشکبار علاوه بر تولید انرژی، از ایجاد احساس گرسنگی کاذب جلوگیری می کنند. فقط به یاد داشته باشید که افراط در هر چیزی مضر است، خشکبار هم از این قاعده مستثنی نیست، زیاده روی در مصرف آجیلی جات، باعث افزایش وزن می شود، پس هر روز بیشتر از یک مشت آجیل نخورده و سعی کنید آخر شب هم ازز مصرف آجیل بپرهیزید.

سیب

سیب منبع غنی از فیبر بوده و قند خون را متعادل نگه می دارد، به خصوص سیب سبز خاصیت چربی سوزی داشته و چنانچه نیم ساعت قبل از وعده های غذایی مصرف شود، به هضم سریعتر وعده غذایی کمک کرده و مدت زمان بیشتری احساس سیر بودن در فرد ایجاد می کند.

حبوبات، نخود، عدس …

حبوبات نیز منابع غنی فیبر می باشند. به عنوان مثال عدس در عین حال که حاوی فیبر بوده، منبغ غنی پرونئین نیز می باشد، سالادی که با عدس و سبزیجات درست شود، مدت طولانی شما را سیر نگه می دارد.

خرما

یکی از بی ضررترین شیرینی جات در دنیا، خرما است، که باعث حفظ تعادل میزان قند در خون شده و نیاز مغز را در مورد شیرینی جات رفع می کند. مقاله ی کامل در مورد خرما را از اینجا می توانید مطالعه نمایید.

جو پرک

جوپرک از جهت فیبر و پروتئین بسیار غنی بوده و به سبب داشتن کربوهیدرات( که به کندی در بدن هضم می شود) مدت زمان بیشتری موچب ایجاد احساس سیری شده و قند خون را متعادل نگه می دارد. در وعده ی صبحانه، همراه با شیر و در وعده های بعدی همراه با سالاد و ماست می توانید میل نمایید.

تخم مرغ

اگرروز خود را با تخم مرغ شروع کنید، کاملا متوجه خواهید شد که چقدر دیرتر از سایر روزها احساس گرسنگی کرده اید، چنانچه این منبع پروتئین را به شکل آب ز مصرف نمایید، این خاصیت مؤثر تر بروز می کند.

شیر و محصولات لبنی

دوغ به جهت دارا بودن پروتئین های مختلف، مدت زمان طولانی تری سیر نگه می دارد، بهتر است از دوغ های خانگی استفاده نمایید.

ترشی

ترشیجات به سبب داشتن باکتری های مفید، حس سیر بودن را القا کرده و چون حاوی ماده ای تخمیر شده هستند، برای سیستم ایمنی بسیار مفید می باشند، به خصوص خیارشور بسیار مفید می باشد.

سوپ سبزیجات

زمانی که سبزیجات پخته می شوند، تمام فیبر موجود را به داخل سوپ منتقل می کنند، زمانی که یک کاسه سوپ میل می کنید، مدت زیادی احساس سیر بودن خواهید داشت، کم کالری و سالم بوده و فضای بیشتری داخل معده اشغال می کند.

آووکادو

در آخر، میوه ای که اخیرا بسیار محبوب و مشهور شده است را معرفی می کنیم، آووکادو سرشار از فیبر و اسیدهای چرب غیر اشباع بوده که علاوه بر تنظیم فعالیت سیستم گوارشی، مدت زمان طولانی احساس سیری ایجاد می کند، به طوریکه اگر در وعده صبحانه تنها نصف عدد آووکادو میل کنید، متوجه خواهید شد که مدت زمان طولانی گرسنه نشده اید.