فندق :

فندق که با نام فیلبرت هم شناخته می شود، یکی از اجزای آجیل است که از درخت فندق به دست می آید و بیشتر در کشورهای ترکیه، ایتالیا، اسپانیا و ایالات متحده کشت می شود. مزه ای شیرین دارد و می توان آن را به صورت خام یا برشته مصرف کرد. همانند سایر اجزای آجیل، این دانه نیز سرشار از مواد مغذی بوده و دارای مقدار زیادی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و چربی می باشد.دارای ترکیبات بسیار قوی از مواد مغذی می باشد که سرشار از کالری زیاد بوده و برای سلامتی انسان بسیار مفید است.

هر 28 گرم فندق یا حدودا 20 مغز فندق دارای مواد زیر می باشد:

کالری 176
چربی 17 گرم
پروتئین 4.2 گرم
کربوهیدرات 4.7 گرم
فیبر 2.7 گرم
ویتامین E 21% مقدارمجاز روزانه
تیامین 12% مقدارمجاز روزانه
منیزیم 12% مقدارمجاز روزانه
مس 24% مقدارمجاز روزانه
منگنز 87% مقدارمجاز روزانه

ویتامین های موجود در فندق :

همچنین دارای ویتامین B6 ، فسفر، پتاسیم، زینک، آهن، امگا6 و امگا 9 می باشد.منبع بسیار غنی از آنتی اکسیدان می باشد. آنتی اکسیدان از بدن در مقابل استرس که سلول های بدن را تخریب می کند و باعث پیری زود رس، سرطان و بیماری های قلبی می شود محافظت می کند و کلسترول خون را کاهش می دهد. توصیه می شود فندق را با پوست و به  صورت خام مصرف کنید.

خوردن آجیل برای سلامتی قلب مفید است زیرا آجیل سرشار از آنتی اکسیدان و چربی های مفید غیر اشباع شده است که کلسترول خون را کاهش می دهد. همچنین آن به دلیل دارا بودن مقدار زیادی از فیبر، آنتی اکسیدان، پتاسیم و منیزیم باعث تنظیم فشار خون می شود.

این دانه دارای ترکیبات مفیدی است که باعث تنظیم قند خون می شود، گرچه تحقیقات در این زمینه محدود بوده و نیاز به بررسی های بیشتری دارد.در کل ،یک ماده غذایی عالی و خوشمزه، سرشار از مواد مغذی وجود دارد که به آسانی می توان آن را بین وعده های غذایی خود قرار داد.