خامه

  خامه

  یکی از خوشمزه ترین خوردنی های دنیا است.چربی زرد رنگی است که در شیرهای غیر هموژنیزه روی سطح شیر جمع می شود.میزان چربی شیر تعیین کننده نوع خامه ای است که به عمل می آید.خامه هایی که درصد چربی بیشتری دارند ، خوشمزه تر بوده ، بافت غنی تر داشته و به هنگام پختن ، دلمه نمی بندند.معمولا دارای رنگ سفید یا کِرِمی بوده و دارای طعمی مطبوع می باشد ،در غیر اینصورت فاسد است.

  چند نوع خامه موجود می باشد 

  مخصوص قهوه می باشد، با درصد چربی 10

  کف ساز ( هم زدنی ) با درصد چربی 35

  خامه چنتیلی Chantilly cream 

  نام دیگر کف ساز با طعم وانیل می باشد.

  خامه دلمه بسته شده 

  پرخاصیت ترین نوع است که به آرامی ذوب می شود تا رنگ طلائی به خودش بگیرد، چسبناک بوده و قبل از سرو شدن نیاز به هم زدن ندارد. میزان چربی آن ، 55 تا 60 درصد بوده و برای پخت و پز مناسب نمی باشد چون در معرض حرارت از هم گسیخته می شود. معمولا در وعده های صبحانه همرا با مربا سرو شده و داخل یخچال تا 2 هفته ماندگاری دارد.

  خامه فریچه

  فریچه به دلیل افزودن باکتری، بافتی سفت پیدا کرده و کمی ترش مزه است. معمولا در پخت غذاهای فرانسوی مورد استفاده قرار می گیرد.میزان چربی این نوع  39 درصد بوده و قابل هم زدن نیست.

  موارد مصرف 

  برای اضافه کردن به پودینگ ها و میوه ها و پوره سیب زمینی مناسب است.در معرض حرارت، نمی بُرد و برای پخت و پز مناسب است. داخل یخچال به مدت 5 روز ماندگاری دارد و به محض باز شدن درب ظرف، حداکثر تا 3 روز باید مصرف شود، همچنین قابلیت یخ زدگی در فریزر را ندارد.

  خامه دوبل 

  منعطف ترین و پر مصرف ترین می باشد که هم به عنوان تزئین برای دسرها و میوه ها استفاده شده و هم برای پخت و پز و هم در وعده صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد، میزان چربی این نوع  48 درصد می باشد. روش نگهداری : تا 5 روز داخل یخچال ماندگاری داشته و در صورت قرار گرفتن در فریزر تا 2 ماه سالم باقی می ماند.

  فواید خامه 

  بهبود کلی سیستم بدن : به علت داشتن کلسیم، به استحکام استخان ها کمک می کند.

  افزایش تعداد گلبول های قرمز.

  بالا بردن سطح انرژی .

  سلامت چشم ها.

  سلامت پوست.

  سلامت موها.

  © کپی رایت - شرکت صنعتی داداش برادر (شونیز)