5 ویتامین ضروری برای رشد موها

افراد زیادی موهای سالم را نشانه ی زیبایی و سلامتی می دانند ، درست مثل بقیه ی نقاط بدن ، موها نیز برای رشد و سالم بودن به مراقبت و ویتامین نیاز دارند. در حقیقت بسیاری از کمبود ویتامین ها در ریزش موها بروز پیدا می کنند. در حالی که عواملی از جمله سن ، ژنتیک و هورمون ها بر رویش موها مؤثرند، مصرف مواد مغذی یکی از ضروریات است.در ادامه ی مقاله ، 5 نوع ویتامین و 3 ماده مغذی ضروری برای رشد موها را باهم مطالعه می کنیم.

1.ویتامین A

تمام سلول های بدن برای رشد به ویتامین A نیاز دارند . از جمله موها که سریع رشد کننده ترین بافت های بدن می باشند البته بعد از ناخن ها . ویتامین A موجب می شود تا غدد پوست ماده ی چربی به نام سبوم را تولید کنند . سبوم جمجمه را مرطب کرده و به سالم ماندن موها کمک می کند.در حالی که دریافت کافی ویتامین A ضروری است ، مصرف بیش از اندازه این ویتامین برای بدن مضر می باشد.تحقیقات نشان می دهند که مصرف بیش از اندازه ی ویتامین A ، نیز موجب ریزش موها می شود.

سیب زمینی شیرین، هویج، کدوتنبل،اسفناج و کلم بروکلی، حاوی مقدار زیادی بتاکاروتن بوده که تبدیل به ویتامین A می شوند.ویتامین A همچنین در محصولات حیوانی همچون شیر ، تخم مرغ و ماست وجود دارد. روغن کبد ماهی نیز یک منبع فوق العاده است.

2.ویتامین های گروه B

یکی از بهترین ویتامین ها برای رشد موها ، ویتامین های گروه B به نام بیوتین است. مطالعات نشان می دهند که کمبود بیوتین رابطه ی مستقیمی با ریزش موها دارد.

ویتامین B را می توانید از غذاهای زیادی همچون، غلات کامل ، بادام، گوشت ، ماهی ، غذاهای دریایی و گیاهانی با رنگ سبز تیره ، تأمین کنید. به علاوه منابع حیوانی منبع خوب تأمین فقط ویتامین B هستند.

3.ویتامین C

ویتامین C منبع غنی آنتی اکسیدان است ، بدن برای تولید کلاژن ( نوعی پروتئین ) به ویتامین C ، نیاز دارد. کلاژن یکی از اجزای ساختار بدن می باشد. ویتامین C ، همچنین به جذب آهن که املاحی ضروری برای رشد موها است ، کمک می کند.

4.ویتامین D

سطوح پایین ویتامین D منجر به آلوپسیا که نوعی بیماری ریزش مو است ، می شود. مطاعات نشان می دهند که ویتامین D موجب تولید فولیکول های جدید ( منافذ ریز روی پوست سر ) می شود که زمینه را برای رشد موهای جدید ایجاد می کند. بدن شما در صورت تماس مستقیم اشعه های خورشید پوست ، قادر به تولید ویتامین D خواهند بود. منابع غنی ویتامین D ، شامل ماهی های روغنی ، برخی قارچ ها می باشند.

5.ویتامین E

همانند ویتامین C ، ویتامین E نیز ، آنتی اکسیدان است. در مطالعه ای افرادی که دچار ریزش مو بودند ، به مدت 8 ماه از مکمل های ویتامین E استفاده کردند ، در پایان آزمایش رشد 34 درصدی موهای این افراد  قابل ملاحظه بود.تخمه آفتابگردان ، بادام ، اسفناج و آووکادو همگی منابع کامل ویتامین E هستند.

6.آهن

آهن به سلول های قرمز برای انتقال اکسیژن کمک می کند. این موضوع باعث می شود تا آهن به یکی از املاح مفید برای عملکرد بدن به خصوص رویش موها شود.کمبود آهن ، که موجب آنمی می شود ، اصلی ترین دلیل ریزش موها است، به خصوص در زنان.غذاهای سرشار از آهن شامل ، حلزون ، صدف ، تخم مرغ ، گوشت قرمز ، اسفناج و عدس می باشند.

7.زینک ( روی )

زینک نقش مهمی در رشد و مقاومت موها دارد ، همچنین باعث عملکرد بهتر منافذ چربی در اطراف فولیکول های مو می شود.ریزش موها از عوارض رایج کمبود روی است. مطالعات نشان می دهند که مکمل های زینک باعث کاهش یا تقویت ریزش موهایی که به سبب کمبود روی اتفاق می افتد، می شوند. بهتر است زینک را از طریق مواد غذایی وارد بدن کنید. همچون : صدف ، گوشت گاو ، اسفناج ، جوانه گندم ، دانه های کدو و عدس.

8.پروتئین

تقریبا کل مواد از پروتئین تولید شده است. دریافت کامل پروتئین به رشد موها کمک می کند. مطالعات نشان می دهند که کمبود پروتئین منجر به توقف رشد موها و حتی ریزش شدید مو می شود .

آیا بهتر است که مکمل های تقویت کننده مصرف کنیم؟

غذاها بهترین راه برای دریافت ویتامین های مورد نیاز برای رشد موها هستند.ولی چنانچه به هر دلیلی به اندازه ی کافی از طریق غذاها ویتامین وارد بدن نکردید ، مکمل ها به کمک شما خواهند آمد.

بخاطر داشته باشید که مصرف دوز اضافی ویتامین ها و مکمل های دیگر در صورت نداشتن کمبود ، ممکن است برای بدن مضر باشد.

توسط نسیم فرضعلی پور