بادام پرخاصیت

بعد از ماهی و گردو، غنی ترین ماده از لحاظ امگا 3، بادام است. از خانواده آجیل ها بوده که بنا به پیشنهاد متخصصین بهتر است که به شکل خام مصرف شود. خب بریم سراغ فواید بی شمار بادام پرخاصیت :

بومی کشورهای آسیایی است که هم به شکل تفت داده شده و هم خام مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا به دو دسته بادام تلخ وشیرین تقسیم می شوند که از نوع تلخ آن، در تهیه ی روغن بادام استفاده می شود، این روغن خاصیت آنتی سپتیک داشته بر سلامت پوست و مو بسیار مؤثر است. میوه درخت بادام به شکل چاقاله است که ترکیبی از 54% چربی و 16.9% نشاسته می باشد. از لحاظ ویتامین E، غنی ترین ماده ی  طبیعی است. در تحقیقی، ثابت شد که از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری می کند.

بادام خام، بیشتر از بادام تفت داده شدهچربی دارد. طبق گفته ی متخصصان، چنانچه روزانه 4 عدد بادام در وعده ی صبحانه مصرف شود، احتمال متحمل شدن استرس و خستگی روحی روانی در طول روز بسیار کمتر و در حد صفر خواهد بود.

100 گرم بادام حاوی :
کربوهیدرات: 19.5گرم فیبر: 2.6گرم سدیم: 4میلی گرم پتاسیم: 773میلی گرم
چربی: 54.2گرم پروتئین: 18.6گرم قند: 4.8گرم کلسیم: 234میلی گرم
آهن: 4.7

کالری : 598

فواید بادام

*بادام سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است به همین علت میزان کلسترول بد را کاهش می دهد. در نتیجه بیماری های قلبی عروقی را تا حد زیادی کاهش می دهد و به سبب فیبر فراوانی که دارد، توکسین های عروقی را پاکسازی می کند.

*به دلیل دارا بودن ویتامین E، در بازسازی پوست بسیار مؤثر بوده، سلول های بدن را تجدید کرده و از پیری پوست و چین و چروک جلوگیری می کند. همچنین باعث براق شدن موها شده و از ریزش موها جلوگیری می کند.

* برای اینکه ارگان های بدن به درستی کار کنند، نیاز به منیزیم دارند، 50% این نیاز توسط بادام تأمین می شود، منیزیم باعث افزایش قدرت سیستم گوارشی بدن می شود.

* اگر قصد کاهش وزن دارید، بادام در این مرد بسیار کمک کننده است، باوجود بالا بودن مقادیر چربی و کالری ، چنانچه به عنوان میان وعده در طول روز مصرف شود، مدت زمان طولانی احساس گرسنگی نخواهید کرد. به علاوه موجب افزایش سطح انرژی می شود.

* به سبب دارا بودن فسفر، در استخوان سازی و بهبود شکستگی های بدن، بسیار مفید خواهد بود. خانم باردار و کودکان در سنین در رشد، بهتر است که حتما از این ماده استفاده نمایند.

* سیستم عصبی را تنظیم کرده  و موجب متمرکز شدن مغز می شود، همچنین به دلیل تسریع جریان خون، از الزایمر جلوگیری می کند.

* چنانچه 4 عدد بادام خام را با یک لیوا شیر و عسل مخلوط نمایید، تمام فوایدی که در بالا ذکر شده را ضربدر 2 خواهید کرد.

طریقه مصرف بادام خام

برخلاف بادام شور و تفت داده شده، ویتامین ها و املاح بیشتری دارد. به خصوص برای رفع کمبود آهن و ویتامین E، یکی از طبیعی ترین راههاست. به علاوه، سطح کلسترو خون بد را به پایین ترین حد ممکن می رساند. سطح قند خون را متعادل کرده که برای بیماران دیابتی خبر خوبی است.

روغن بادام به چه دردی می خورد؟

بادام منبع غنی ویتامین  E است که برای سلامت پوست بسیار حائز اهمیت می باشد، به خصوص برای اگزما و پوست های خشک یک داروی طبیعی است که رطوبت پوست را افزایش می دهد. علاوه بر این، گودی زیر چشم را برطرف کرده، سرعت بازسازی سلول های پوست را تسریع کرده و در جوانسازی پوست مؤثر می باشد.

ریشه های ضعیف و شکننده ی مو، باعث ریزش موها می شوند، برای جلوگیری از این اتفاق روغن بادام را به ریشه ی موها زده و با حوله ی مرطوبی به مدت نیم ساعت بپوشانید این کار ریشه ی موهارا به سرعت تقویت خواهد کرد.