مروارید 

مروارید یکی از زیباترین و گران قیمت ترین نوع جواهرات می باشد که بدون هیچ دستکاری و تراش براق و زیباست و در رنگهای صورتی و زرد و سبز و آبی و قهوه ای و سیاه یافت می شود.

مروارید درون صدف تشکیل می شود ، زمانی که ماده ای خارجی مثل شن و ماسه مابین دو دیواره صدف قرار می گیرد، لایه ای دور صدف داخلی که نوعی نرم تن حلزون مانند است، تشکیل می شود، حلزون برای جلوگیری از ساییده شدن توسط این مهمان ناخوانده، سریعا دور آن لایه ای از جنس مواد معدنی به نام NACRE، تشکیل می دهد، لایه ای روی لایه دیگر، این عمل آنقدر ادامه می یابد تا زمانیکه ماده ای براق به شکل کره ایجاد می شود، این ماده همان مروارید است.

مرواریدهای پرورشی هم به همین شکل تشکیل می شوند، با این تفاوت که به جای مهمان ناخوانده ، پرورش دهنده عمدا موادی به داخل صدف وارد می کند و باعث ایجاد مروارید می شود ، جنس هر کدام با جنس دیواره های صدفی که داخل آن تشکیل شده ، یکی می باشد.

2 نوع مروارید وجود دارد 

نوع طبیعی که انسانها در شکل گیری شان هیچ دخالتی ندارند و امروزه به دلیل کمیاب بودنشان بسیار گران بها هستند.

نوع دوم که پرورشی هستند و پرورش دهندگان موادی وارد صدف می کنند و باعث ایجاد مروارید می شوند.

شکل آنها اغلب کروی است ولی به حالت بیضی، گلابی و دکمه ای هم وجود دارند که نوع کروی شکل  مرغوبتر و گرانتر می باشد.

دلیل متفاوت بودن رنگ مروارید 

  1. وجود آهن در آب دریا باعث قهوه ای رنگ شدن مروارید ، آزورنیت ( کانی مس) باعث ایجاد رنگ آب و اسمیتسونیت باعث تولید نوع خاکستری می شود.
  2. آب های شور همیشه باعث تشکیل انواع کرمی رنگ می شوند.
  3. چنانچه پلانکتونهای دریا زیاد باشد، رنگ آنها سبز می شود.

مرواریدها از بلورهای کربنات کلسیم تشکیل می شود ، در نتیجه دوام و استحکام زیادی دارد و به محض افتادن روی زمین شکسته نمی شوند.