فواید شکلات تلخ در برابر فراموشی

یکی از بیماری های رایج در قرن حاضر، فراموشی است. با افزایش سن، فراموشی کم کم تبدیل به آلزایمر و دمانس شده و زندگی روزمره ی فرد را دچار اختلال می کند. 3 عامل اصلی که موجب فراموشی می شوند وجود دارند، خب چه چیزهایی باعث فراموشی می شوند؟ آیا افسردگی موجب فراموشی می شود؟ فواید شکلات تلخ در برابر فراموشی چیست؟ همه را در ادامه خواهید خواند.

طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است، یکی از اصلی ترین روش ها برای از بین بردن فراموشی، تغذیه ی افراد می باشد. برای این منظور اسیدهای چرب امگا 3 اصلی ترین منابع بازدارنده از بروز فراموشی هستند.به علاوه، منابع ویتامین B12که در صورت کمبود، موجب بهم خوردن تعادل هورمون ها و درنتیجه پیدایش فراموشی خواهد شد.

چه عواملی زمینه ی ایجاد فراموشی را فراهم می کنند؟

_ امروزه، از هر 5 نفر، 1 نفر دچار افسردگی است. در مورد افسردگی های شدید، مغز در برابر هجم وسیعی از انرژی های منفی، یکسری پیشگیری هایی انجام می دهد، این بازه ی زمانی بسیار خطرناک است زیرا فرد مبتلا به افسردگی، با حملات مکرر فراموشی، ممکن است دست به خودکشی بزند.

_ ویتامین B12 یکی از منابعی است که برای بدن ضروری است. به خصوص  برای سلامت بافت عصبی و تولید سلول های رگ های خونی. این ویتامین به دلیل اینکه در بدن به طور طبیعی تولید نمی شود، باید از مکمل ها برای دریافت مقدار مورد نیاز روزانه بهره ببریم.تغذیه ی ناسالم باعث کاهش این ویتامین در بدن شده و زمانی که ویتامین ها در بدن کاهش یابند، غدد تیروئید از کار افتاده و در نتیجه تعداد هورمون ها در بدن کاهش می بایند. با کاهش تعداد هورمون ها، اعصاب به مغز فرکانی نداده و این امر موجب فراموشی می شود.

کدام مواد غذایی در برابر فراموشی مؤثرند؟
_ گوشت قرمز

گوشت قرمز از بابت دارا بودن ویتامین B12 غنی می باشد، افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند، هفته ای حداقل دوبار باید گوشت قرمز مصرف کنند.

_ ماهی

ماهی ها به مقدار زیاد حاوی امگا 3 هستند، که برای افزایش حافظه ماده اصلی است. این اسیدهای چرب به خصوص در قزل آلا، ساردین، ماکرل به وفور موجود می باشد. طبق نظریه ی متخصصین، کودکان در حال رشد و خانم های باردار، روزانه حداقل 1 گرم و سایر افراد هفته ای 1 بار بایستی اسید چرب امگا 3 دریافت نمایند.

_ بلوبری و شکلات تلخ

این دو ماده غذایی به دلیل دارا بودن ماده ای به نام پلی فنول، که در سلامت حافظه بسیار مهم است، جزء مواد غذایی مفید برای جلوگیری از ابتلا به فراموشی قرار می گیرند.

_ فندق و گردو

   این دو ماده ی غذایی، از بابت دارا بودن اسید چرب امگا 3، غنی بوده و طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است، چنانچه روزی 1 مشت فندق و یا گردو مصرف شود، نیاز روزانه بدن به امگا 3 تأمین خواهد شد.