گلوکز

گلوکز چیست؟

گلوکز چیست ؟ گلوکز همان شکر ساده است که در چرخه بدن انسانها و حیوانات به حالت قند خون در جریان است . بدن ما غذا را تبدیل به انرژی می کند، اگرچه انرژی و کالری ها را از کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی ها دریافت می کنیم، منبع اصلی تامین انرژی مان از طریق کربوهیدرات ها است.غذاهای زیادی ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی دارند . بسته به اینکه چه مقدار از هر کدام درغذاهایمان وجود داشته باشد، سرعت تبدیل شدنشان به کربوهیدرات تغییر می کند .

غذاهایی که این 3 گروه را شامل می شوند :

کربوهیدرات ها :

نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی، سبزیجات ،میوه و شکر، ماست و شیر . بدن ما صددرصد کربوهیدراتی را که مصرف می کنیم به گلوکز تبدیل می کند . این مسئله سطح قند خونمان را درعرض یک تا دوساعت تحت تاثیر قرار می دهد .

پروتئین :

ماهی ،گوشت قرمز، پنیر و کره بادام زمینی ، اگرچه بدمان بخشی از آنچه را که از پروتئین ها دریافت میکنیم، تبدیل به گلوکز می کند ، بیشتر این مقدار گلوکز در کبد ذخیره می شود و وارد چرخه خون نمیشود .

خوردن گوشت تاثیر خیلی کمی روی سطح جریان خون دارد .

چربی :

کره ، سالاد ، آووکادو، روغن زیتون ، کمتر از ۱۰ درصد چربی های مصرفی مان تبدیل به گلوکز می شود .گلوکز مایع که شربت گلوکزهم نامیده می شود در بسیاری از دسرها ، شیرینی جات و ساخت مربا مورداستفاده قرار می گیرد .گلوکز مایع که با نام گلوکز قنادی هم شناخته می شود از هیدرولیز شدن نشاسته ساخته می شود . ذرت به عنوان منبع نشاسته در آمریکا شناخته می شود که به همین خاطر به نام شربت ذرت شناخته شده است ، ولی شربت گلوکز ، از سیب زمینی گندم و برنج ساخته می شود .در حالی که گلوکز به عنوان سوخت بدن شناخته میشود ،مصرف آن به شکل شربت، تاثیر خیلی زیادی روی افزایش انرژی شما نخواهد داشت . گلوکزشکر ساده است . گلوکز به حالت طبیعی در میوه ها و عسل و همچنین در غذاهای فرآوری شده هم وجود دارد .

ارزش غذایی گلوکز :

شاید از لحاظ چربی صفر باشد ولی منبع متمرکزی از کالری ها است .

یک قاشق غذاخوری گلوکز، حدود ۶۲ کالری و 7۱ گرم کربوهیدرات دارد .