10 ماده غذایی خارق العاده

سیستم ایمنی بدنمان، ما را از بیماری ها محافظت می کند، راه تقویت این سیستم دفاعی، از طریق دریافت ویتامین ها و املاح می باشد. به همین دلیل میوه ها، سبزیجات، ادویه جات را از آشپزخانه هایتان کم نکنید. 10 ماده غذایی خارق العاده را معرفی می کنم :

1.زنجبیل

زنجبیل یکی از آن گیاهان گرم مزاج است که سیستم ایمنی را تقویت می کند، می توانید به صورت چای زنجبیل مصرف کرده و یا زنجبیل تازه را رنده کرده و با عسل و یا شهد مخلوط کرده و میل نمایید.

2.زردچوبه

مثل زنجبیل، زردچوبه هم از جمله ادویه جاتی است که سیستم ایمنی را به خوبی محافظت می کند. زردچوبه را می توانید به شیر اضافه کرده و یا همراه با یک قاشق عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

همچنین می توانید 1 قاشق مرباخوری عسل، 1 قاشق چایخوری زردچوبه و یک قاشق چایخوری زنجبیل را باهم مخلوط کرده و روزی یک قاشق مرباخوری میل نمایید، در برابر بیماری ها ایمن خواهید ماند.

3.بروکلی

بروکلی منبع غنی ویتامین C است. به همین سبب نه تنها سیستم ایمنی را تقویت کرده، بلکه نیاز ویتامین C بدن را تأمین می کند. بروکلی را هم به شکل خام و هم آب پز شده می توان مصرف کرد.

4.قارچ

قارچ سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین های B و C می باشد. بدن را از عفونت ها محافظت کرده و موجب تولید گلبول های سفید بیشتر شده و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

5.جعفری

یکی از مفیدترین سبزیجات جعفری است. به اندازه یک لیوان آب، 10 گرم جعفری ریخته و بگذارید بجوشد، بعد لیموترش و عسل ریخته و بد از اینکه از صافی عبور داده شد، بنوشید.

6.سیر و پیاز

سیر و پیاز، دوآنتی بیوتیک طبیعی هستند که این روزها باید بیشتر مصرف کنیم، به طوری که 6 حبه سیر را به شکل تفت داده شده میل نمایید، در طی 4 ساعت، خاصی آنتی اکسدان سیر به شکل خیلی سریع خود راب روز داده و در سایه ی این ویژگی، در مقابل رادیکالهای آزاد که مسبب بسیاری از بیماری های بدن هستند، مبارزه می کند. کلسیم، آهن، فولات، منیزیم و پتاسیم از جمله ویتامین ها و املاحی هستند که در پیاز موجودند، پیاز نیز همچون سیر خاصیت آنتی بیوتیکی داردو سیستم ایمنی را تقویت می کند.

7.پرتقال، موز، گریپ فروت

تمام میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند را در این روزها زیاد مصرف کنید. به خصوص، پرتقال، نارنگی، گریپ فروت و انار.

نکته :

اگر داروهای روتینی و خاصی همه روزه مصرف می کنید، قبل از مصرف گریپ فروت با پزشکتان مشورت نمایید، زیرا ممکن است تداخل ایجاد کند.

8.بلوبری

بلوبری از جمله میوه هایی است که در کشورمان کمتر مصرف می شود ولی همانطور که میبینید از سایر میوه ها جدا کردیم، چرا؟ زیرا از لحاظ آنتی اکسیدانی بسیار قوی تر از سیار میوه ها بوده و قند پایینی دارد. بلوبری دارای خاصیت آنتی باکتریال نیز می باشد، به همین جهت سیستم ایمنی را به طور جدی تقویت می کند.

9.سرکه ی سیب

سرکه ی سیب خاصیت آنتی بیوتیک و ضددعفونی کنندگی قوی دارد، حتی غرغره کردن آن در از بین بردن میکروب های گلو مؤثر است. همچنین می توانید صبحها ناشتا، یک قاشق سرکه ی سیب را داخل یک لیوان آب ولرم ریخته و یک قاشق مرباخوری و کمی عسل اضافه کرده و میل نمایید.

10.تخمه کتان

تخمه های روغنی در تقویت سیستم ایمنی بسیار مؤثرند، قوی ترین آنها تخمه کتان است. سرشار از امگا 3 بوده و آسیب های ناشی از وجود رادیکالهی آزاد را ازبین برده و بیماری های مربوط به دستگاه گوارشی را به طور قابل ملاحظه ای از بین می برد.